پرسمان کودک و نوجوان

06
آوردن کودک شیرخوار، التماس یا اتمام حجت؟!
چکیده: اگر امام حسین ـ علیه السلام ـ در آن لحظه سخت، علی اصغر را در آغوش می گیرد، برای اعلام مظلومیّت اهل بیت به جهانیان و برای رسیدن هر چه بیشتر ندای عاشورا به جهان و جهانیان است نه برای آب خواستن. در این مقاله دو نکته در مورد حضرت علی اصغر مورد بررسی قرار می گیرد یکی مطالبی خلاصه در مورد مادر باکرامت آن حضرت و یکی م... ادامه »
22
سن و نوع حجاب برای كودك؟؟؟
چکیده: معمولاً والدین در پیدا کردن سن حجاب برای کودکان خود دچار مشکل هستند و نمی‌دانند که کودک خود را از چه سنی تشویق به پذیرش حجاب بکنند. گاه فردی می‌گوید بگذار برای همان سن تکلیف و گاه فردی، سن مدرسه را ترجیح می‌دهد و گاه کسی پیدا می‌شود که از یک سالگی کودک خود را سفت و سخت وادار به حجاب می‌کند. البته هیچ‌کدام از این روش... ادامه »
25
با افکار کودکمان چه کنیم؟
چکیده: زبان، اغلب چهار حالت گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن را در بر می‌گیرد. به هر میزان که کودکان مهارت بیشتری در گوش دادن، سخن گفتن، خواندن و نوشتن پیدا کنند، در امر فکر کردن نیز به شکل موثرتری عمل خواهند کرد. رشد در زمینه مهارت‌های زبانی نیازمند تمرین‌های زیاد است. کودکان برای توسعه مهارت‌های فکری خود در قالب چهار حالت گوش د... ادامه »
06
امامت و نبوت کودک از منظر قرآن
چکیده: ازنظر قرآن امامت، نبوت و ولایت در سنین کودکی نه‌ تنها امری ممکن است بلکه از وقوع آن نیز در قرآن آیاتی وارد شده است: الف. خداوند متعال خطاب به حضرت یحیی می‌فرماید: «یَا یَحْیَى خُذِ الْكِتَابَ بِقُوَّةٍ وَآتَیْنَاهُ الْحُكْمَ صَبِیًّا»؛(1) «ای یحیی! تو کتاب آسمانی ما را به قوت فراگیر و به او در کودکی مقام نبوت دادیم&raq... ادامه »
06
مکیدن انگشت در کودکان خطرناک است؟
چکیده: شیرخواران به طور اتفاقی یا در هنگام گرسنگی شروع به مکیدن انگشت می‌کنند. اما اگر این عمل بازگیری نشود کودک در سنین مدرسه و بالاتر این رفتار را در هنگام اضطراب انجام می‌دهد. هادی معتمدی؛ روانشناس: مکیدن انگشت در دوره نوزادی یک رفتار عادتی است چرا که نوزاد همواره در جست و جوی سینه مادر است و به همین منظور رفلکس مکیدن را طی می‌کند. و... ادامه »
13
امامی که در کودکی بر مَسند ولایت نشست!
چکیده: نهمین امام شیعه حضرت محمد بن علی بن موسی  علیهم السلام معروف به «جواد» می باشند. ولادت ایشان در سال 195 و در شهر مدینه می باشد . در مورد ماه آن اختلاف است در حالی که کلینی و مفید آن را ماه رمضان ذکر کرده اند. احمد بن عیاش الجوهری ( م 401) ماه رجب را انتخاب کرده و همین نظر رایج شده است . مادر ایشان «سبیکه توبیه» می باشد.... ادامه »
05
فرزندان رحم جایگزین چگونه شناسنامه بگیرند؟
چکیده: خانواده هایی که از شیوه رحم جایگزین برای بچه دار شدن استفاده می کنند متاسفانه مشکل گرفتن شناسنامه را دارند چون ثبت احوال طبق قانون مادر را کسی می داند که کودک را به دنیا آورده است.در این زمینه میزگردی را با حضور محمد علی اسفنانی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس، دکتر محمد مهدی آخوندی رئیس پژوهشکده ابن سینا، دکتر علیرضا میلانی فر عضو هیات علمی پژوهشکده و م... ادامه »
04
دخترانمان را چطور با حجاب آشنا کنیم؟
چکیده: یکی از دغدغه های مادران، آشنا کردن دختران با حجاب است، در این یادداشت چند پیشنهاد برای مادران در نظر گرفته شده است که امیدواریم سازنده باشد چرا که به نظر کارشناسان علوم دینی و روانشناسان برای عملی شدن این رفتار الهی می باید قدم های حساب شده برداشت تا شاهد اثرات زیبا و ماندگاری باشیم. 1- وجوب حجاب بر اساس نظر مراجع اتمام نه سال قمری است اما ... ادامه »
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.