(آرشیو ماه آذر 1392)

30
تفاوت روزی با عدالت خدا سازگار است؟
چکیده: بدون شک خداوند رزق و روزی را بین انسانها تقسیم کرده است؛ چه سپاسگزار باشند چه ناسپاس. و این لطف عام خداوند است که شامل همگان- اعم از مسلمان و کافر- شده است. اما چرا خداوند این روزی را یکسان تقسیم نکرده است؟ آیا این عمل با عدالت خداوند تناقض ندارد؟ تفاوت نه تبعیض ‏ابتدا باید به این نکته توجه کرد که آنچه در خلقت وجود دارد “تفاوت&rdquo... ادامه »
30
مصادیق شرک در قرآن
چکیده: آن هنگام که خدا را با تمام اوصاف شناختیم و در اطاعت و تسلیم نیز یگانه بودیم می توان گفت موحد هستیم. شرک به معنای اعتقاد به تعدد و کثرت و عمل بر این اساس است. تبیین و تعریف دقیق مفهوم شرک، در ضمن اقسام آن ممکن است: 1- شرک ذاتی: یعنی، اعتقاد به مرکب بودن ذات خداوند، یا اعتقاد به تعدد ذات الهی (وجود دو یا چند خدا) 2- شرک صفاتی؛ یعنی، اعتقاد ... ادامه »
30
لجاجت و تعصّب، مانع تفكّر، استدلال و حق‏بینى
چکیده: در قوانین الهى هیچ گونه تبعیض و تفاوتى در میان مردم نیست، و حتى پیامبران نیز مشمول این قوانین هستند، بنابراین اگر به فرض محال، پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم انحرافى از حق پیدا كند، مشمول كیفر پروردگار خواهد شد، هر چند چنین فرضى در مورد پیامبران با آن ایمان و علم سرشار و مقام تقوا و پرهیزگارى امكان‏پذیر نیست. وَ لَئِنْ أَتَیْتَ الَّذِینَ أُ... ادامه »
30
هنر غیرصوری
چکیده: هنر غیرصوری یک جنبش ، مکتب یا گرایش نبود، بلکه "حالتی روحی" و شرایطی به مثابه هنر در گذار از هستی بود که از شروع دهه ی 1950م. اروپا را در نوردید. این هنر کنشی در جهان و رویکردی "وجودی" بود که هنرمند را به سمت اثرگذاری و یافتن  ارتباط خویش با موادی سوق می داد که واقعیت به او عرضه می کرد. هنر غیرصوری در حالی که خود را از طرح های فرمی، فیگورا... ادامه »
30
فساد رسانه ای ازدواج در آمریکا!
چکیده: درحالی که در کشورهای اسلامی، فمینیست‌ ها شدیداً بر طبل تضاد چندهمسری با حقوق زنان می کوبند در غرب چندهمسری یک مرد جزیی از حقوق بشر محسوب می شود. به طور مثال می توان ازدواج مرد 42 ساله امریکایی با دو خواهر دو قلو و خاله شان نام بُرد که از این ازدواج 24 بچه دارد. چند همسری، خیانت، آزادی جنسی، چند همسری یک زن، چند مهری(Polyamory) و ...: این نوع ... ادامه »
30
تقدیر علمی، تقدیر عینی
چکیده: نظر حكماء اسلامی و علمای امامیه در باب مسئله قضا و قدر كه دیدگاه حق و صحیح و كاملی است و برگرفته از منابع دینی و معارف اهل‎بیت ـ علیهم السّلام ـ است، عبارت است از «امر بین الامرین» یعنی نه جبر به تنهایی و نه اختیار به تنهایی بلكه هر دوی این‌ها و هر كدام به جهت خاص خودش و به معنای خودش یعنی این‌كه انسان در حدی مجبور و در حد... ادامه »
30
شباهت حضرت علی با حضرت مسیح را میدانی!
چکیده: درباره شخصیت های بزرگ جهان داوریهای  ضد و نقیض زیاد انجام می گیرد، دوستانی پیدا می کنند که در راه آنان سر از پا نمی شناسند و پروانه- وار، جان خود را فدای راه دوست می کنند، و به جرم دوستی، تحت سخترین شکنجه ها قرار می گیرند،و تا پای جان می ایستند. در برابر این دوستان؛ دشمنانی پیدا می کنند، لجوج و کینه توز، که به هیچ قیمت حاضر نمی شوند دس... ادامه »
30
رشد 9 برابری ایدز در کشور!
چکیده: رییس انجمن مددکاری اجتماعی با بیان اینکه کودکان خیابانی 4.5 درصد مبتلایان به HIV/ایدز در کشور را تشکیل می‌دهند، گفت: کودکان خیابانی افراد با ریسک بالای در معرض ابتلا به HIV/ایدز هستند و عموما تعداد پسران مبتلا به این بیماری بیشتر از دختران است، این در حالیست که این افراد عموما از طریق مصرف مواد مخدر به این بیماری مبتلا می‌شوند. سیدحسن مو... ادامه »
30
حجاب و عفاف در بودجه 93
چکیده: دولت یازدهم لایحه بودجه پیشنهادی سال 93 را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه داد اما مغفول ماندن چند حوزه از سوی دولت جای تأمل دارد که از جمله این موضوعات طرح عفاف و حجاب است که هیچ بودجه‌ای به آن اختصاص داده نشده است.  دولت یازدهم طی روزهای گذشته لایحه بودجه پیشنهادی خود را برای سال 93 به مجلس ارائه داد که موضوعاتی در حوزه زنان و ج... ادامه »
30
عربستان و دوراهی تهران یا تل آویو
چکیده: در چند دهه اخیر هیچ گاه منافع عربستان و اسرائیل تا این اندازه به هم گره نخورده و البته هیچ گاه ادبیات این دو در مقابل تهران تا این اندازه به هم شبیه نبوده است تحلیل گران مسائل منطقه ای در عربستان سعودی اخیرا نارضایتی خود را از توافقنامه انجام گرفته میان ایران و امریکا در خصوص برنامه هسته ای ایران به صراحت اعلام کرده اند. بر اساس این توافقنامه تهرا... ادامه »
30
سلب توفیق با لقمه ی حرام
چکیده: داستان واقعی تغذیه روی ساختار اخلاقی انسان تاثیر دارد. امروزه اطبا می گویند که غذا روی روح انسان اثر دارد لذا خون خواری قساوت قلب می آورد. مثلا می گویند: فلان غذا باعث می شود که انسان حافظه اش قوی یا ضعیف بشود. تأکید شده که غذا باید حلال و پاکیزه باشد حدیث داریم که کسی که لقمه ی حرام بخورد چهل روز نمازش قبول نمی شود و تا چهل روز دعای او... ادامه »
30
رابطه تقسیم روزی و ظرفیت افراد
چکیده: رابطه تقسیم روزی و ظرفیت افراد  ما همه شاهد فاصله طبقاتی بین اقشار مختلف جامعه خود هستیم  و میبینیم که عده ای با کمترین زحمت هر روز داراتر و داراتر میشوند و عده ای هم به عکس با تمام نیروی خود در تلاشند و به هیچ  چیز نمیرسند و یا در حال در جا زدن هستند ؟ واقعا حکمت این همه تضاد چیست ؟ وقتی تقسیم روزی به دست خداست و خداوند عادل است ... ادامه »
29
آیت الله نوری همدانی: این نظام، نظام انتظار ظهور است
چکیده: آیت الله نوری همدانی در جمع مردم بیرجند؛ نظام چمهوری اسلامی ایران را زمینه ساز ظهور امام عصر دانست و گفت: این نظام انتظار ظهور است و ما وظیفه داریم از آن پشتیبانی کنیم آیت الله نوری همدانی در جمع مردم شهرستان بیرجند در مسجد امام حسین(ع)، مردم خراسان جنوبی را مردمی ولایتمدار عنوان کرد که حافظ اندیشه های انقلاب بوده و هستند وی نعمت اهل بیت و ولایت ... ادامه »
29
چه کسانی مقابل امام‌ زمان سلاح‌ برمی‌دارند؟
چکیده: امام باقر(ع) می‌فرمایند: وقتی قائم(عج) قیام کرد، ۱۰ هزار نفر از فرقه «بتریه» مردم کوفه بر ضد حضرت خروج می‌کنند و می‌گویند: برگرد به آنجایی که آمده‌ای؛ ما به فرزندان فاطمه نیازی نداریم! به گزارش جهان به نقل از فارس، یکی از سؤالاتی که درباره موضوع انتظار مطرح می‌شود این است که چه کسانی مقابل حضرت ایستاده و با ایش... ادامه »
29
تولید نفت از جلبک کمتر از یک ساعت!
چکیده: محققان آمریکایی طی چند ساعت در آزمایشگاه، موفق به تولید نفت از جلبک شده‌اند، فرآیندی که تولید آن در طبیعت میلیون‌ها سال طول خواهد کشید. به گزارش جهان به نقل از ایسنا، مهندسان آزمایشگاه ملی شمال غربی پاسیفیک وزارت انرژی آمریکا از طراحی نوعی فرآیند شیمیایی خبر داده‌اند که دقایقی پس از افزودن خمیر آبکی بدست آمده از جلبک، نفت خام مفید ت... ادامه »
29
تغییر روش فیلترینگ در دستور کار
چکیده: به گزارش جهان به نقل از فارس، محمود واعظی از برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تغییر روش فیلترینگ خبر داد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در وزارت ارتباطات به دنبال طراحی سیستمی برای فیلترینگ هستیم که بر اساس کانتکس (محتوا) پالایش کند و تنها محتوای نامناسب را فیلتر کند، نه همه چیز را. وی گفت: البته این کار پیچیده است و سه گروه در... ادامه »
29
برخی دانشمندان اروپایی ادعا کردند؛ قیامت نزدیک است!
چکیده: دانشمندان با بیان اینکه روند پایان یافتن هستی در عمل آغاز شده است، گفتند: همه موجودات جهان هستی از قبیل جمادات، نباتات، آب، خاک، ستارگان و کهکشان ها و.. به زودی میلیون ها مرتبه سنگین تر از حجم کنونی خود خواهند شد و این وزن جدید موجب وارد آمدن فشار بر این مواد خواهد شد و این وضع ادامه خواهد یافت تا این که همه کائنات به موجودیتی واحد به مثابه یک کره ... ادامه »
29
برائت جمعى از اعضای اصلی فرقه دراویش از نورعلی تابنده
چکیده: پس از توهین نورعلی تابنده قطب فرقه صوفیه به مقام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که واکنش مردم و رسانه های گروهی را در پی داشت برخی از افراد ذی نفوذ این فرقه از نورعلی تابنده اعلام برائت نمودند. جمعی از اعضای اصلی فرقه دراویش با ارسال نامه ای به یکی از رسانه های شهرستان گناباد برائت خود را از نورعلی تابنده اعلام کردند. در این نامه آمده است: انتشا... ادامه »
29
عارف قلابی جنوب کشور را بشناسید!
چکیده: «ح.ک» یکی از سودجویانی است که برای خود مقام خضریت قائل است و از مریدانش می‌خواهد مانند داستان حضرت خضر(ع) و موسی(ع) بدون هیچ پرسشی از او تبعیت کنند. (ح-ک) با بیش از چهل سال سن و کارشناسی الهیات توانست به صورت خود خوانده و بدون تأیید هیچ یک از علما و عرفای حقیقی، عده ای زودباور را به دور خود جذب و از طریق دادن بعضی اذکار، آنان را م... ادامه »
29
شگفتی در هندسه ساختاری قرآن
چکیده: قرآن که جلوه‌ای از جمال بی‌مثال خدای نیکوخصال است 1، افزون بر معانی والا، مشحون از زیبایی‌ها و دل‌ربایی‌های بی‌کران است که جان و روان مخاطبان خویش را شاداب می‌سازد. به گواهی تاریخ و اذعان سخن‌شناسان، دوستان و بیگانگان، متن قرآن، در شیوایی و رسایی بی‌بدیل است. هندسه ترکیبی کلمات آن و سبک ویژه و نوبنیاد آن... ادامه »
صفحه 1 از 9اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.