(آرشیو ماه شهریور 1396)

30
در آینده نیازمند اینترنت ویژه کودکان هستیم
چکیده: رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: با وجود همه انتقادها و اشکالاتی که از صداوسیما مطرح می‌شود، این سازمان در مقایسه با شبکه‌های ماهواره‌ای یکی از پاک‌ترین و بهترین تلویزیون‌های دنیا است. سردار غلامرضا جلالی در نشست فضای مجازی و آئین همسرداری در جمع خانواده کارکنان سازمان پدافند غیرعامل، با گرامیداشت اعیاد قربان و غدیر، ا... ادامه »
29
فرقه‌های شیخیه
چکیده: مکتب شیخیه، که به کشفیه و پایین‌ سری نیز مشهور است، در اوایل قرن سیزدهم و به وسیلۀ شیخ احمد احسائی پدید آمد.[1] بعد از وفات وی، سید کاظم رشتی، که در آن زمان 30 سال بیشتر نداشت، جانشینی و ریاست مکتب شیخیه را برگزید. سید کاظم، 17 سال به عنوان رکنِ رابع، مرجع شیخیان ایران و عراق بود و با نطق، قلم و تألیفِ خویش، به انتشارِ عقائدِ استادش پرداخت و د... ادامه »
29
رکن رابع در نظر شیخیه
چکیده: یکی از اعتقادات شیخیه، خصوصاً شیخیه کرمان، اعتقاد به رکن رابع است؛ تا جایی که شیخیه کرمان، اصول دین را چهار امر «توحید، نبوت، امامت و رکن رابع» می‌دانند.[۱] هر چند اعتقاد به واسطه‌گری بین امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و بین سایر مردم، از زمان شکل‌گیری این اعتقاد، در میان مردم رواج داشته است، اما اص... ادامه »
28
معراج پیامبر اکرم در نظر شیخیه
چکیده: رهبران شیخیه در آثار خود به معراج «جسمانی و روحانی» پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) تصریح کرده‌اند؛ اما در بعض جاها، عباراتی دارند، که تنها با معراج روحانی سازگار است و به گونه‌ای معراج جسمانی را نفی می‌کند. به سبب همین تناقض‌ گویی‌ها بوده، که مشهور شده، شیخیه قائل به نفی معراج جسمانی هستند. یکی از اعتق... ادامه »
27
پیشرفت 40درصدی پروژه خانه عالم شوسف
چکیده: حسن مودی مسئول نمایندگی تبلیغات اسلامی شوسف از پیشرفت 40درصدی احداث خانه عالم درشوسف خبرداد. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، حسن مودی، مسئول نمایندگی تبلیغات اسلامی شوسف از پیشرفت 40درصدی احداث خانه عالم درشوسف خبرداد. مودی بااشاره اهمیت دادن به مکانهای فرهنگی و مذهبی گفت: ساخت و ساز و احداث مکانهای فرهنگی و مذهبی از ... ادامه »
26
شیخیه و بابیه در ایران
چکیده: کتاب « شیخیه و بابیه در ایران» نوشته مهدی نور محمدی توسط مؤسسه انتشارات نگاه در سال 1393 به بازار نشر در آمده است. موضوعات این کتاب که در حقیقت در دو بخش سامان دهی شده است. بخش اول: تاریخ شیخیه و بخش دوم: تاریخ بابیه. نویسنده در بخش اول که پیرامون تاریخ شیخیه است بیشتر از دو رهبر اولیه ی شیخیه یعنی (شیخ احمد احسائی و سید کاظم رشتی)،... ادامه »
26
حیات امام زمان «عج» در نظر شیخیه
چکیده: شیخ احمد احسائی معتقد است، امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در عصر غیبت، جسم مادی ندارد؛ بلکه دارای جسم هورقلیایی است و هم‌اکنون در عالم هورقلیا و در شهر جابرسا و جابلقا زندگی می‌کند.[1] وی می‌گوید، حضرت هر‌گاه بخواهد به یکی از عوالم هفت‌گانه تشریف بیاورد، باید به صورتی از صورت‌های آن اقلیم در بیاید و ... ادامه »
25
برپایی ایستگاههای صلواتی در مناطق تلفیقی شهرستان نهبندان در هفته ولایت
چکیده: حجت‌الاسلام حسینی سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان نهبندان گفت: به مناسبت هفته ولایت دو ایستگاه صلواتی در روستاهای تلفیقی این شهرستان بر پا شده است. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام حسینی سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان نهبندان گفت: به مناسبت هفته ولایت دو ایستگاه صلواتی در روستاهای تلفیقی... ادامه »
22
پاسخ به شبهه عدم اعتبار نهج البلاغه
چکیده: بین زمان حیات علی بن ابیطالب و تدوین كتاب نهج البلاغه حدود سه و نیم قرن، فاصله است، پس نمی توان بر این كتاب اعتماد نمود؟   اگر سیدرضی مصادر این سخنان را در نهج البلاغه ذكر نكرده است به این دلیل بوده كه وی به فراوانی منابع و مصادر سخنان امام علی ـ علیه السّلام ـ و صدور این سخنان از امام علی ـ علیه السّلام ـ یقین داشته است. ایشان در موار... ادامه »
22
جملات نهج البلاغه که سند ندارد، معتبر است؟!
چکیده: سید رضى، در مقدمه نهج البلاغه، انگیزه و روش خود را در جمع‌‏آورى این کتاب شریف، چنین بیان مى‌کند: من در سنین جوانى شروع به تألیف کتابى در خصایص ائمه(علیهم السلام) نمودم که اخبار و کلمات آن بزرگواران را به صورت گل‌‏چین شده جمع‌‏آورى نمایم؛ زمانى که خصایص مربوط به امیر المۆمنین(علیه السلام) را به اتمام رساندم، مشکلاتى پ... ادامه »
22
مهجوریت نهج البلاغه
چکیده: یكی از مسایل دردناك كه هرگز نمی َتوان انكار نمود، مسئله مهجوریت نهج البلاغه در میان امت اسلامی و حتی شیعیان آن حضرت است، گر چه به بركت نظام اسلامی نهج البلاغه نیز همانند بسیاری از معارف مهجور الهی به تدریج از مهجوریت رهایی یافته، اما این واقعیت تلخ هرگز قابل انكار نیست كه نهج َالبلاغه مهجور است همان َطور كه امیرمومنان، مظلوم بلكه مهجور بود، برخی از... ادامه »
22
عبادت و نیایش از دیدگاه نهج البلاغه
چکیده: عبادت و پرستش خداوند یكتا و ترك پرستش هر موجود دیگر، یكى از اصول تعلیمات پیامبران الهى است. تعلیمات هیچ پیامبرى از عبادت خالى نبوده است. چنان كه مى‏دانیم در دیانت مقدسه اسلام نیز عبادت سرلوحه همه تعلیمات است. چیزى كه هست در اسلام عبادت به صورت یك سلسله تعلیمات جدا از زندگى كه صرفاً به دنیاى دیگر تعلق داشته باشد وجود ندارد، عبادات اسلامى با فلس... ادامه »
22
خبرهای غیبی در نهج البلاغه
چکیده: گزارش از غیب، فقط مخصوص انبیاء و رسولان نیست که نتوانیم آن را به امام نسبت دهیم، بلکه نشانه صفای روح و ذهن و تایید الهی است و حاکی از آنکه انسانی به چنان مقام و درجه ای رسیده باشد که بتواند مرزهای زمان را در هم شکند. خداوند ذاتاً از غیب آگاه است و هر کس جز او از غیب آگاه باشد، به تعلیم او خواهد بود. نهج البلاغه و آگاهی از غیب آگاهی از ... ادامه »
22
چرا در نهج البلاغه نامی از عید غدیر برده نشده است؟
چکیده: جریان غدیر به طور مکرر در کلمات معصومین و از جمله امیر مومنان علیه السلام آمده است و نیامدن آن در نهج البلاغه که سید رضی(ره) آن را جمع آوری کرده است، به آن جهت است که نهج البلاغه مشتمل بر بخش خاصی از سخنان امام علی علیه السلام می باشد نه همه آن. همان طور که سید رضی جمع آوری کننده نهج البلاغه در مقدمه کتاب تصریح می کند وی در پاسخ به درخواست برخی ... ادامه »
22
مفهوم تقوا در نهج البلاغه
چکیده: تقوا از رایج‌ترین كلمات نهج البلاغه است. در كمتر كتابى مانند نهج البلاغه بر عنصر تقوا تكیه شده، و  در نهج البلاغه به كمتر معنى و مفهومى به اندازه تقوا عنایت شده است. تقوا چیست؟ معمولاً چنین فرض مى‏شود كه تقوا یعنى «پرهیزكارى» و به عبارت دیگر تقوا یعنى یك روش عملى منفى، هر چه اجتناب‌كارى و پرهیزكارى و كناره‏گیرى ب... ادامه »
22
آیاتى از سوره معارج در تأیید واقعه غدیر
چکیده: پس از واقعه غدیر و ابلاغ ولایت و امامت علی علیه السلام به مردم و پخش خبر ‏آن در بلاد و جزیره، مردی به نام «جابر بن نضر» یا بنا به گفته برخی به نام «حارث بن نعمان» حضور پیامبر آمده عرض کرد: ای رسول خدا، به ما امر کردی که یگانگی خدا و رسالت تو را تصدیق کرده و حج و زکات به جا آوریم، همه پذیرفتیم. آیا آنچه درباره این موضو... ادامه »
22
آیه ای در قرآن برای کامل شدن دین در روز غدیر
چکیده: احادیث فراوانی که به مناسبت واقعه غدیر بیان شده، آیه ای درباره تکمیل دین که در این روز و به همین مناسبت نازل شده است. آیه سوم سوره مبارکه مائده پس از آنکه پیامبر، علی علیه‌السلام را در غدیرخم به عنوان جانشین خود معرفی کرد، جبرئیل آیه دیگری را بر آن حضرت نازل کرد: «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْک... ادامه »
22
آیا این آیه درباره علی (علیه‌السلام) است؟!
چکیده: آیا آیه «الیوم اکملت‌ لکـم» درباره امام علی(ع) نازل شده است؟ «امروز دین شما را تکمیل کردم؛و نعمت خود را درباره شما بپایان رساندم‌ و اسلام را بعنوان دین برای شما‌ انتخاب نمودم) در روز «غدیر» نازل گردیده ‌است،در صـورتیکه آغاز و پایان آیه ی مزبور درباره بیان احکام گوشت های حلال و حرامست با ای... ادامه »
22
بررسی رابطه غدیر و قرآن
چکیده: غدیر واقعه ای است لایق لقب قرآنی! نقطه آغاز آن با قرآن، همه مراحل آن با نزول پی در پی قرآن، تار و پود خطابه اش آمیخته با آیات قران، و خاتمه آن با حضور قرآن، که این همه واقعه ای در سایه سار قرآن را برای ما ترسیم می کند. کدام برنامه اسلام را می شناسید که دو آیه بسیار مهم قرآن مستقیما و صریحا معرف آن باشد: یک دستور به ابلاغ آن با: یا أَیُّهَا الر... ادامه »
21
شیخیه، زمینه ساز بابیت و بهائیت
چکیده: شیخیه و عقاید زمینه ساز از دیرباز اندیشوران با مسائلی نظیر حیات جاودانی انسان و معاد جسمانی، معراج نبی مکرم اسلام و غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) مواجه بوده اند و از آن جا که با برخی از قواعد عقلی بشر مانند «امتناع اعاده معدوم» و «امتناع خرق و التیام فلک» در تضاد کامل بوده، نظریات متفاوتی مطرح شده است. احمد ... ادامه »
صفحه 1 از 3اولين   قبلي   [1]  2  3  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.