(آرشیو ماه مرداد 1396)

31
خراسان جنوبی روی خط قرمز بحران/ آژیر تغییر اقلیم به صدا در آمد
چکیده: تداوم ۱۸ سال خشکسالی در خراسان جنوبی، گستره این استان را در منطقه قرمز نقشه پیشروی این پدیده قرارداده و پیش بینی های آتی نیز خبرهای خوشی برای استان ندارد. تداوم ۱۸ سال خشکسالی در خراسان جنوبی، گستره این استان را در منطقه قرمز نقشه پیشروی این پدیده قرارداده و نفوذ شدید خشکسالی شاخص‌های تبخیر، دما و تغییر اقلیم را در این استان بحرانی کرده است... ادامه »
31
زنگ خطرکاهش جمعیت شهرستان های مرزی/خراسان جنوبی ۲۷هزار بیکار دارد
چکیده: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت:چند شهرستان مرزی از قبیل نهبندان و درمیان با کاهش جمعیت مواجه است که این می تواند زنگ خطری برای کشور باشد. محمد سنجری شب گذشته در چهارمین کارگروه تخصصی اشتغال استان، اظهار کرد: آن چه که می تواند به دولت و نظام کمک کند و در راستای خواسته های مردم نیز است مضاعف کردن همت دستگاه ها به عنوان بازوان اج... ادامه »
31
نرخ بیکاری خراسان جنوبی بالاتر از آمار فعلی است
چکیده: نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس با بیان اینکه وضعیت بیکاری در استان روز به روز بدتر می شود، گفت: نرخ بیکاری استان بیشتر از این چیزی است که در آمار ارائه می شود. محمدرضا امیرحسنخانی شب گذشته در چهارمین کارگروه تخصصی اشتغال استان، با بیان اینکه در کارگروه اشتغال باید تحلیل ارائه شود، اظهار کرد: در بیان اعداد و ارقام باید دقت بیشتر... ادامه »
31
چرا باید روی تحرکات بهائیت حساس بود؟ (4)
چکیده: در ادامه تعامل دو طرفه بهائیت و اسرائیل، رژیم صهیونیستی، امکانات ویژه‏اى در اختیار بهائیت قرار داد. شوقى در پیام آوریل 1954 میلادی (1333 هجری‌شمسی) به گوشه‌‏اى از آن اشاره می‌کند: «شعبات محافل روحانیه ملیه جزائر بریتانیا و ایران و کانادا و استرالیا بر طبق قوانین و مقررات جاریه در اسرائیل، تأسیس و از طرف اولیاى کشورى ... ادامه »
31
چرا باید روی تحرکات بهائیت حساس بود؟ (3)
چکیده: با مرگ عباس افندی،"شوقی افندی"، نوه‌ مقطوع‌النسلش که خودباختگی به صهیونیسم را از پدرانش به ارث برده بود، طی نامه‌ای به رئیس کمیته‌ بررسی مسئله‌ فلسطین، اذعان داشت:  «تنها یهودیان هستند که علاقه‌ آن‌ها نسبت به فلسطین تا اندازه‏اى قابل قیاس با علاقه‌ی بهائیان به این کشور است؛ زیرا که در اورشلی... ادامه »
31
چرا باید روی تحرکات بهائیت حساس بود؟ (2)
چکیده: بهائیت در عکا (هبه‌ی عثمانی به استعمار) همان‌گونه که در قسمت قبل گفتیم، با صدور فرمان عثمانی در آگوست 1868 میلادی، حسینعلی به همراه خانواده و اطرافیانش به عکا تبعید شدند. عکا از شهرهای مهم فلسطین اشغالی، واقع در قسمت شمالی این کشور است. مطابق شواهد تاریخی، این ناحیه از جمله مناطقی بود که رژیم اشغالگر صهیونیستی، تصرفش را با خرید زمین&zwnj... ادامه »
31
چرا باید روی تحرکات بهائیت حساس بود؟ (1)
چکیده: ارتباط تنگاتنگ و همسوی اسرائیل و بهائیت شواهد عینی و گویای زیادی دارد، اما در این نوشتار قصد داریم از زاویه‌ای متفاوت، دلیل به‌جا بودنِ حساسیت بر فرقه‌ تشکیلاتی بهائیت را با رویکرد "ارتباطِ دوستانه‌ آن با دولت غاصب اسرائیل"، اثبات نماییم.  ارتباط دوستانه‌ بهائیت با اسرائیل و جریان صهیونیسم، به تاریخ تأسیس این دو بازمی... ادامه »
31
تورهای جذب انرژی یا شرکت در بی‌بند و باری؟
چکیده:  اشاعه بی‌بند و باری به بهانه جذب انرژی برخی کانال‌های تلگرامی اشاعه‌دهنده مضامین مرتبط با قانون جذب، مراقبه، چاکرادرمانی و...، اقدام به تبلیغ و برگزاری تورهایی با عنوان «جذب انرژی» می‌نمایند.  نکته قابل‌تأمل در این اردوهای مختلط، بی‌بندو باری آشکاری است که در تصاویر تبلیغی کانال‌های ... ادامه »
31
تحرکات تازه گروهک «مجذوبان نور»
چکیده: مانور عناصر مجذوبانی روی مسائل حقوقی گروهک افراطی دراویش فرقه‌ای،‌ موسوم به «مجذوبان نور» در تازه‌ترین تحرکات خود، اقدام به فضاسازی رسانه‌ای و انحراف افکارعمومی با تمرکز بر حوزه مسال حقوقی نمود.  در این راستا، «م.د»، از عناصر برجسته این گروهک، با انتشار سلسله مقالاتی –به ظاهر علمی- با محو... ادامه »
31
ازدواج دوباره با همسر سابق؛ درست یا غلط؟
چکیده: بعد از چند ماه یا چند سال، پس از جدایی، این کاملاً طبیعی است که فردی که رابطه را با او تمام کرده‌اید و جدا شده‌اید دوباره به شما اظهار علاقه کند. این معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که شما دیگر زندگی گذشته‌تان را پشت سر گذاشته‌اید و احساس بهتری پیدا کرده‌اید یا می‌خواهید زندگی بهتری را شروع کنید. با این حال او ممک... ادامه »
31
در وجود ما هم فرعونی وجود دارد
چکیده: «إِنَّا أَرْسَلْنا إِلَیْكُمْ رَسُولاً شاهِداً عَلَیْكُمْ كَما أَرْسَلْنا إِلى‏ فِرْعَوْنَ رَسُولاً» اگر چه مخاطب اولیه این آیات، کفار قریش بوده‌اند، اما هیچگاه شأن نزول، محدود کننده معنای آیه نیست و این آیات امروز هم برقرار است. حالا یکبار دیگر مضمون آیه را مرور کنیم:وقتی مطلب با تعبیر «کُم: شما» ارائه می&z... ادامه »
31
کنگره ی عظیم اسلامی
چکیده: بار دیگر؛ برای هزار و سیصد و هفتادمین ‌بار،کاروان اسـلامی‌ تـوحید‌،از‌ نـقاط دور و نزدیک جهان،صفحات مشکی خشکی و دریا را زیر پا گذارده و به مقصد خانه خدا و زادگاه‌ پیغمبر اسلام و یـادگار خلیل الرحمن پیش می روند. اسلام بیش از آنـچه به صلاح فرد پرداخته، حیثیات مختلف اجتماع را در نظر گرفته است. قوانین اساسی خود را طوری تنظیم... ادامه »
31
افزایش رزق و روز ی با نسخه‌ای از امام جواد علیه‌السلام
چکیده: هر كدام از ائمه معصوم تجلی و واسطه یكی از اسماء الله هستند؛ یعنی هر امام مسئول فیض رسانی در یك باب هستند ... برای آبیاری زمین های زراعی، آب رودخانه ای را به سمت مزارع هدایت می كنند. زمین های هایی كه در ابعاد وسیع می باشد طبیعتاً آب بیشتری را دریافت می كنند. هر چقدر وسعت زمین بیشتر، آب دریافتی از رودخانه بیشتر است. رودخانه در آب رسانی بدون بخل و ام... ادامه »
31
دین های عرب جاهلی
چکیده: دین شایع و عمومی عربستان جاهلی بت پرستی بوده است به شکلی که نزد سایر اقوام سامی قدیم هم وجود داشته، بعلاوه ی خصوصیاتی مربوط به خود عرب و عربستان و مواد دیگری که از سایر اقوام مجاور گرفته بودند. عربها مثل سایر بت پرستهای قدیم دو قسم آلِهه داشته اند: خانگی و قبیله یی. ابنُ الکَلبی می گوید: «اهل هر خانه ئی از مکه بتی در خانه داشتند که می پرستید... ادامه »
31
آیا گفتن شهادت ثالثه در اذان، بدعت است؟
چکیده: مخالفین شیعه یرای پیشبرد اهداف شوم خود در جهت ضربه زدن به تشیع، همواره در صدد خرافی جلوه دادن این مذهب و مشتمل بودن آن با انواع خرافات و بدعتها هستند تا بتوانند از این طریق تشیع را مذهبی ساختگی معرفی نمایند. لذا اتهاماتی را در قالب ایجاد شبهات و اکاذیب ساخته و به این مذهب نسبت می‌دهند. در این مقاله به بررسی یکی از اتهامات نسبت داده شده به شیعی... ادامه »
31
دست بافته های نخل در نگین کویر
چکیده: مردم طبس از دیرباز همواره با درخت خرما مهر ورزیده اند و چون انسانی زنده، برایش ارزش گذاشته اند. خرمای طبسی هیچ گاه از یاد نمی رود، زیرا شیرینی برخورد مردمانش را به یاد می آورد. مردمانی که با دستان توانای خود برگهای درخت نخل را در هم تابیده و زیباترین صنایع دستی را به عرصه ظهور رسانیده اند. زیبایی کار بر شاخ و برگ نخل، شگفت انگیز است، حصیربافی ی... ادامه »
31
بسم الله؛ ذکری که آتش جهنم را خاموش می کند!
چکیده: یكی از آیات مباركی كه مكرراً در قرآن استفاده شده و 114 بار در قرآن آمده و تكرار شده است آیه بسم الله الرحمن الرحیم می باشد، و البته به فتوای علمای امامیه هم این است كه در سُور قرآن، جزء سوره هست. لذا اگر در نماز واجب شرط می‌دانند كه بعد از حمد یك سوره‌ی كامل خوانده شود، می‌گویند: حتماً باید «بسم الله الرحمن الرحیم»... ادامه »
29
داستان کفش وصله دار را شنیده ای؟!
چکیده: حضرت علی علیه السلام فرمودند: «سوگند به خدا این کفش بی ارزش برای من دوست داشتنی تر از ریاست و حکومت بر شما می باشد، مگر آن که بتوانم با این حکومت، حقی را زنده کنم و باطلی را نابود نمایم» . در این مقاله به دو داستان کوتاه از نهج البلاغه اشاره میکنیم: صلابت امام علی (علیه السلام) در آغاز بعثت گروهی از سران قریش و سردمداران ش... ادامه »
29
آشنایی با مرحله ای مشکل از راه سلوک!
چکیده: اگر سالک بخواهد در همان آغاز کار نسبت به مانع زدایی در مراحل بالاتر اقدام کند، ممکن است هرگز توفیق ورود در مسیر عرفان را پیدا نکند و تا آخر عمر در مرحلة «تخلی» باقی بماند. بنابر این سالک باید با برطرف کردن موانع اولیه وارد مسیر سلوک شود و سپس در هرمرحله از راه نسبت به مانع زدایی متناسب با آن اقدام نماید یکی از بحثهای عرفان عملی، بحث از... ادامه »
29
خیانت در چه مواردی مصداق پیدا می کند؟
چکیده: هر کس خیانت کند روز قیامت به کیفر آن خواهد رسید.( سوره آل عمران آیه 161) "خیانت" مشتق از "خَوَن" به معنای مخالفت با حق و پیمان در پنهانی است. نقطه مقابل خیانت، امانت است.[1] یكی از مهمترین فضایل اخلاقی و ارزش های انسانی و اسلامی كه با تأكید فراوان در قرآن و احادیث از آن یاد شده است، امانت‌داری است. علمای اخلاق نیز اهمیت فوق العاده‌ای... ادامه »
صفحه 1 از 11اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.