(آرشیو ماه خرداد 1397)

31
مفاسد اجتماعی از دیدگاه امام خمینی(ره)
چکیده: انبیا مثل یک طبیبی بودند که می‌خواستند اصلاح کنند جامعه را.1 اگر انحراف اخلاقی نباشد، هیچ یک از این سلاحهای جنگی به حال بشر ضرر ندارد.2 آن چیزی که دارد این سیاره ما را در سراشیبی انحطاط قرار می‌دهد، انحراف اخلاقی است.3 آن که فاسد می‌کند جامعه را، و دست از فسادش برنخواهد داشت، او را باید از جامعه جدا کرد؛ او یک غده سرطانی است که جا... ادامه »
31
نظام مالی اسلام را چگونه‌‌ می‌توان در جامعه نهادینه کرد؟
چکیده: موسویان در محضر رهبر انقلاب مطرح کرد؛ واقعا زیبنده‌ی نظام جمهوری اسلامی ایران نیست که بعد از حدود ۳۴ سال از اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا، همچنان نظام بانکی ما متهم به ربوی و غیر شرعی بوده باشد به گونه‌ای که حتی از طرف بزرگان دین متهم بشود. چندی قبل در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها با رهبر معظم ان... ادامه »
30
۲۴ روستای بالای ۱۰۰ خانوار در دهستان‌های قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی فاقد روحانی هستند
چکیده: مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر ۲۴ روستای بالای ۱۰۰ خانوار در دهستان‌های قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی فاقد روحانی هستند. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام احمد رضایی، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی در جلسه هم افزایی و استفاده از ظرفیت دستگاه های اجرایی در شش دهستان... ادامه »
30
آیا با ظهور امام زمان(عج)، تمام مردم مسلمان مى شوند؟
چکیده: امیرالمومنین امام على (علیه السلام) مى فرمايند: «تمام خير در اين روزگار است؛ در آن زمان قائم ما قيام مى كند و همه را بر (محور) يك مرام و يك عقيده گرد مى آورد (ثم يجمعهم على امر واحد)». در پرسشی داریم: آيا وقتى كه امام زمان(عج) ظهور مى كنند، تمام مردم مسلمان مى شوند يا اين كه كافر و پيرو مذاهب و اديان ديگر هم وجود خواهد داشت؟ در ... ادامه »
29
توقف "شناخت" در ایستگاه پوزیتیویسم و اثبات‌گرایی
چکیده: فراز و نشیب‌های "شناخت" در اندیشه غرب صورت مسئله شناخت در طی مسیر پر فراز و نشیب خود پس از عبور از تجربه گرایی، ایده آلیسم و پراگماتیسم، به ایستگاه پوزیتیویسم و اثبات‌گرایی رسید. مکتبی که علاوه بر انکار واقعیت متافیزیک و ماوراء الطبیعه، اصول و گزاره‌های عقلی نیز در آن بی معنا است. نوع انسان از ابتدای خلقت تا کنون همواره با چیستی ... ادامه »
28
پشت پرده و ترفندهای جریان عرفان حلقه در جذب جوانان
چکیده: ریشه جریانات منحرف معنوی، از غرب و عصر ظلمت اروپا است، امروزه متأسفانه ضعف در مبانی عقلی باعث می‌شود که چنین جریانات منحط و منحرف چون عرفان حلقه و حتی احمد الحسن در جامعه بروز و ظهور کنند که آگاهی‌بخشی تنها راهکار مقابله با آنها است. حجت‌الاسلام امین شمشیری، در جمع روحانیون حوزه علمیه اصفهان پیرامون تشریح جریانات نوظهور خاصه ع... ادامه »
27
تربیت اعتقادى فرزندان از منظر فقه
چکیده: تربیت اعتقادى به معناى آموزش اعتقادات و شکل‏ دهى نظام باورهاى متربى و ایجاد بینش و گرایش و التزام در عرصه باورها در کنار عرصه «تربیت اخلاقى» و «تربیت عبادى»، از اهمیت زیادى برخوردار است. نقش خانواده و والدین، در همه ساحات و ابعاد تربیت و از جمله تربیت اعتقادى، مهم و بى‏بدیل است. چکیده تربیت اعتقادى به معناى آ... ادامه »
26
چگونه برای نماز صبح بیدار شویم؟
چکیده: بیدار شدن برای نماز صبح برای برخی از مردم مشکل است که در گزارش زیر به راهکارهایی برای سحر خیزی پرداخته ایم. خواندن نماز صبح در اول وقت، شاید از نمازهای دیگر مشکل تر باشد؛ لذت خواب در ابتدای راه سخت است ولی نماز گزار می تواند با کمی تمرین و ممارست از منافع سحر و صبح بهره مند شود و از فیض نماز اول وقت (بالاخص نماز صبح) بی نصیب نماند. نماز د... ادامه »
24
دلایل و فلسفه تغییر قبله از مسجد‌الاقصی به مسجد‌الحرام
چکیده: خداوند در آیه ۱۴۳ سوره مبارکه بقره به موضوع تغییر قبله مسلمانان اشاره و پذیرندگان این فرمان اشاره می‌کند. خداوند در آیه ۱۴۳ سوره بقره به نظارت بر اعمال بندگان توسط اولیاعش اشاره می‌کند و در ادامه موضوع تغییر قبله مسلمانان از مسجد‌الاقصی به مسجد‌الحرام را مطرح می‌کند که پس از نزول آیه ۱۴۴ این سوره مبارکه قبله مسلمانان... ادامه »
23
آشنایی با آیات اقتصادی قرآن کریم
چکیده: در این پژوهش کلیات و تعاریف مکتب اقتصادی قرآن منطبق با جهان بینی توحیدی و قواعد شرعی و کاربرد اقتصادی آنها، عقود اقتصادی، اهداف اقتصادی اسلام، اصول و راهبردها، مفاهیم عملی اقتصاد قرآنی همچون تأمین اجتماعی، مالکیت، تولید، کار، سرمایه گذاری، بهره وری، تجارت، محیط زیست، توزیع، فقر و ثروت، نفقه، ربا، مصرف، اقتصاد داخلی، مالیات، ثروت های عمومی، منابع طب... ادامه »
22
رشد روشنفکری مبتذل در روزگاری مجازی‌ها
چکیده: داستان این روزهای سلبریتی‌های یک شَبه روشنفکر شده، همین است. آنها در تمامی عرصه‌ها حضور دارند، در سیاست نامزد انتخاباتی معرفی می‌کنند، در اجرای عدالت حکم قاضی را زیر سوال می‌برند و در دیانت دینداری را به سخره می‌گیرند. اما کنش آنها مبتنی بر تعقل و تفکر نیست، به همین دلیل است که پس از این کنش‌های غیرعقلانی، واکنش‌ه... ادامه »
22
چهارشنبه‌های سفید در کدام بستر شکل گرفت؟
چکیده: با گذشت چهار دهه از تحقق انقلاب، هر روز این سوال پر رنگ تر می‌شود که آیا انقلاب در حوزه فرهنگ موفق عمل کرد و یا با وجود این همه آسیب فرهنگی، نظیر تجملگرایی، مصرف زدگی، بدحجابی، طلاق و... شکست خورده است؟ همه انقلاب‌های تاریخ برای تحقق یک آرمان ارزشمندی به وقوع پیوسته‌اند؛ مردم ایران نیز در سال 57 برای اهدافی قیام و انقلاب کردند که ... ادامه »
19
واکنش های تاریخی ایرانیان به هجوم کالاهای خارجی
چکیده: چگونگی مواجهه ایرانیان با واردات سیل آسای کالاهای خارجی از جمله موضوعات قابل بررسی در تاریخ معاصر است. در گفت وگو با موسی حقانی رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر و دکتر محسن سلیم، حرکت علما را در دفاع از استقلال اقتصادی و حمایت از تولید داخلی بررسی و تأکید کردیم در این راستا علمای شیعه، نهضت تحریم کالاهای خارجی را به راه انداختند و اقداماتی نیز برای ت... ادامه »
17
اطلاعات ۸۰۲ مداح خراسان جنوبی در سامانه طوبی ثبت شد
چکیده: مسئول دبیرخانه شورای هیئت‌های مذهبی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: اطلاعات ۸۰۲ مداح استان در سامانه کشوری طوبی ثبت شده است. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی؛ سید محمد حسینی مسئول دبیرخانه شورای هیئت‌های مذهبی خراسان جنوبی بیان کرد: ثبت‌نام از تشکل‌های دینی در سامانه طوبی از شهریورماه سال گذشته آغا... ادامه »
17
بررسی توسعه اقتصادی از منظر قرآن کریم
چکیده: مقاله حاضر به بحث پیرامون توسعه اقتصادی در قرآن کریم می پردازد. در این مقاله ابتدا به تعاریف لغوی توسعه و مفهوم توسعه اقتصادی، از نگاه دانشمندان، اسلام و قرآن پرداخته شده است و سپس راه کارهایی را که قرآن در زمینه توسعه اقتصادی ارائه داده است و به دو دسته معنوی و مادی (مانند تأثیر تقوی در توسعه اقتصادی، انفاق، نفی ربا به عنوان عامل منفی در توسعه اقت... ادامه »
17
۲۴ پست سازمانی در تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی بلاتصدی است
چکیده: مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: ۲۴ پست این سازمان بلاتصدی بوده که باید با کار جهادی و همکاری سایر کارکنان مدیریت شود. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام احمدرضایی مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی در جلسه کارکنانی کارکنان تبلیغات اسلامی ماه رمضان را مانند مسابقه‌ای برای افراد دانست و افزود... ادامه »
16
حمایت از تولید ملی در سیره مفاخر ایران
چکیده: مقام معظم رهبری سال 1391 را سال تولید ملی؛ حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری کردند. ایشان در پیام نوروزی خود تصریح کردند: «اگر به توفیق الهی و با اراده و عزم راسخِ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانیم مسئله ی تولید داخلی را، آنچنان که شایسته ی آن است، رونق ببخشیم و پیش ببریم، بدون تردید بخش عمده ای از تلاشهای دشمن ناکام خواهد ماند.»&nb... ادامه »
16
بررسی تطبیقی ارزش و جایگاه کار در اسلام و یهود
چکیده: امروزه معتقدان به ادیان الهی، هم زیستی دینی و انسانی را در گرو گفت وگوی بین اندیشمندان مذهبی می دانند. طبیعی است که محور اصلی این گفت وگوها متون وحیانی است. از موضوعات مشترک تحقیقی بین قرآن و کتاب مقدس، بحث کار و تلاش است. انسان دو بعد مادی و معنوی است که تکامل در هریک از آنها، تنها در سایه تلاش محقق می شود. این پژوهش، درصدد است جایگاه اخلاقی کار ر... ادامه »
15
۱۱۸گفتمان دینی مبارزه بامواد مخدر در مساجد خراسان جنوبی برگزار شد
چکیده: مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی از برگزاری ۱۱۸ گفتمان دینی با موضوع مبارزه با مواد مخدر در مساجد استان خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی؛ حجت‌الاسلام احمد رضایی، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به آسیب های اجتماعی موجود در جامعه بیان کرد: متاسفانه مواد مخدر از جمله آسیب هایی است که تمام دارا... ادامه »
15
راهبرد امام خمینی(س)در عرصه اقتصاد؛رهایی از اقتصاد وابسته
چکیده: دولت ها در عرصه اقتصاد، در کنار تعقیب اهدافی چون رشد اقتصادی،ثبات قیمت ها،توزیع عادلانه درآمد و خودکفایی،استقلال اقتصادی را به عنوان یک هدف مهم در برنامه های کلان خود مدنظر قرار می دهند. تاکید بر استقلال اقتصادی و نیل به خود کفایی به مفهوم انزوای تجاری نیست،بلکه حضور فعال در عرصه های تولید و تجارت بر مبنای بهره گیری از فرصتهای اقتصادی و استفاده اص... ادامه »
صفحه 1 از 3اولين   قبلي   [1]  2  3  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.